Dolegliwości związane z bólem głowy
Ból głowy jest to subiektywne odczucie bólu w okolicach, potylicy, głowy czy twarzy. Cechuje się różną intensywnością, częstotliwością, czasem trwania.


Ból głowy jest to subiektywne odczucie bólu w okolicach, potylicy, głowy czy twarzy. Cechuje się różną intensywnością, częstotliwością, czasem trwania. Objawy bólu głowy też mogą być różne: tętniący ból jednostronny, ćmienie w okolicach skroni, uczucie „ściskania” głowy lub czoła, tępy ból z tyłu głowy często połączony ze sztywnością karku. Rodzaj bólu może naprowadzać na przyczynę; i tak np. ucisk czoła może sugerować problem z zatokami, piekący ból oczodołu i/ lub szczęki – bóle klastrowe, bóle połączone z nadwrażliwością skóry głowy i twarzy – neuralgie, bóle karku i potylicy promieniujące do czubka głowy (uczucie hełmu na głowie) często spowodowane są dolegliwościami szyjnego odcinka kręgosłupa.
Ból głowy – objawy
Objawy bólu głowy też mogą być różne: tętniący ból jednostronny, ćmienie w okolicach skroni, uczucie „ściskania” głowy lub czoła, tępy ból z tyłu głowy często połączony ze sztywnością karku. Rodzaj bólu może naprowadzać na przyczynę; i tak np. ucisk czoła może sugerować problem z zatokami, piekący ból oczodołu i/ lub szczęki – bóle klastrowe, bóle połączone z nadwrażliwością skóry głowy i twarzy – neuralgie, bóle karku i potylicy promieniujące do czubka głowy (uczucie hełmu na głowie) często spowodowane są dolegliwościami szyjnego odcinka kręgosłupa.
Do najczęściej spotykanych bólów głowy zaliczamy:
- migrenę,
- napięciowy ból głowy (NBG),
- ból szyjnopochodny (migrena szyjna).
Zbierając szczegółowe badanie diagnostyczne, dobierając odpowiednie metody terapeutyczne jesteśmy w stanie przywrócić pełną lub możliwą do osiągnięcia sprawność fizyczną i psychiczną.
Ból głowy – typologia
Migrena jest powtarzającym się, jednostronnym, pulsującym bólem głowy. Trwa zwykle od 4 do 72 godzin. W zależności od pacjenta częstotliwość jak i natężenie bólu jest różne. Czynnikami wywołującymi mogą być: silne emocje, zmiany hormonalne, wysiłek fizyczny, silne bodźce zmysłów, zmiany ciśnienia. Leczenie fizjoterapeutyczne opiera się na stosowaniu technik mających na celu poprawę funkcji szczytowych stawów kręgosłupa szyjnego, leczenie nerwu trójdzielnego, przywracanie prawidłowego napięcia w obrębie kręgosłupa.
Napięciowy ból głowy (NBG) to najczęstszy ból głowy – stanowi nawet 70% wszystkich przypadków pierwotnych bólów głowy. Napięciowy ból głowy odczuwany jest zwykle w okolicy czoła, skroni, niekiedy obejmuje całą głowę. Opisywany jest jako ból obustronny, rozlany, opasujący, uciskający. Trwa zazwyczaj od pół godziny do nawet kilku dni. Do najczęstszych czynników wywołujących należą: stres, głód, odwodnienie, brak snu, pogoda, urazy w okolicach głowy, szyi; bruksizm. Jeżeli chodzi o leczenie, przede wszystkim należy unikać sytuacji, które leżą u źródeł pojawienia się bólu: regularnie się odżywiać, nawadniać organizm, wysypiać się i trzymać stres w ryzach. Terapia fizjoterapeutyczna nacelowana jest na: przywrócenie równowagi napięciowej okolicy głowy – szyi (manipulacja powięzi, terapia manualna), poprawa mobilności szyi (manipulacja powięzi, terapia manualna, masaż tkanek głębokich, masaż leczniczy), poprawa stabilności kręgosłupa, profilaktyka i ergonomia podczas pracy i dnia codziennego.
Ból szyjnopochodny (migrena szyjna) to ból głowy z towarzyszącymi zaburzeniami kręgosłupa szyjnego. Jest skutkiem ucisku na korzenie nerwów na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa. Za ucisk ten mogą odpowiadać choroby kręgosłupa – wady wrodzone, zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie. Może być również wynikiem urazu szyi (typu whiplash injury). Opisywany jest jako ból tępy, głęboki; umiejscowiony z tyłu głowy i/ lub karku. Czasami promieniuje do czoła, skroni; efekt ten może być wywołany określonym ruchem szyi lub po uruchomieniu punktu spustowego. Leczenie opiera się na przywróceniu poprawnej ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa, oraz przywrócenie prawidłowej równowagi napięciowej tej okolicy.