Łokieć tenisisty
Łokieć tenisisty jest to entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, czyli schorzenie dotyczące przyczepów ścięgien do kości.


Łokieć tenisisty to schorzenie dotyczące przyczepów ścięgien prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Jeszcze nie dawno uważano, że przyczyną jest stan zapalny, jednak nowsze badania wykazały, że przyczyną dolegliwości bólowych są degeneracyjne zmiany, uszkodzenie włókien kolagenowych i niedokrwienie tkanek, w wyniku przewlekłych przeciążeń i mikrourazów (sprawdź: rehabilitacja w problemach przeciążeniowych).
Wyróżniono pięć typów łokcia tenisisty, w zależności od umiejscowienia stanu chorobowego:
- typ I: przyczep początkowy mięśnia prostownika długiego nadgarstka(występuje rzadko)
- typ II: przyczep początkowy mięśnia prostownika krótkiego nadgarstka
- typ III: ścięgno mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka
- typ IV: przejście mięśniowo-ścięgniste mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka
- typ V: przyczep początkowy mięśnia prostownika palców
Łokieć tenisisty – objawy
Objawy łokcia tenisisty, to ból odczuwalny po bocznej stronie stawu łokciowego, często promieniujący wzdłuż grzbietowej strony przedramienia do nadgarstka, nasilający się w czasie wyprostu nadgarstka i innych czynności dnia codziennego wykonywanych daną ręką. Okolica ta jest tkliwa przy nacisku, a siła chwytu zwykle osłabiona.
Czynniki ryzyka mogące doprowadzić do entezopatii to palenie tytoniu i otyłość. Najczęściej schorzenie to dotyka osoby w wieku 30-65 lat, jednak rzadziej może także dotyczyć osób w innym wieku. Za przyczynę łokcia tenisisty uznaje się powtarzalne ruchy, przeciążające ścięgna prostowników nadgarstka. Narażone są osoby przebywające długo przy komputerze, pracujące fizycznie, elektrycy. Tenisiści wbrew pozorom stanowią mniejszą część pacjentów dotkniętych entezopatią, a dolegliwości mogą być związane ze złą techniką gry.
Diagnostyka i leczenie „łokcia tenisisty”
Diagnostykę rozpoczynamy od szczegółowego wywiadu uwzględniającego czynniki ryzyka, okoliczności pojawienia się dolegliwości i ich charakterystykę. Po uwzględnieniu objawów rozpoczynamy specjalistyczne badania i testy. Po dokładnej diagnozie dostosowujemy terapię indywidualnie do pacjenta.
Leczenie rozpoczynamy od odciążenia przeciążonych tkanek, poprzez unikanie ruchów powodujących ból, pomocny jest również kinesiology taping. W terapii łokcia tenisisty wykorzystujemy takie metody jak masaż tkanek głębokich, manipulacja powięzi, terapię tkanek miękkich, oraz ćwiczenia terapeutyczne przywracające funkcje tkanek. Ważne jest, aby po zmniejszeniu dolegliwości bólowych bez zaleceń fizjoterapeuty nie powrócić do dawnych czynności mogących powodować nawrót dolegliwości. Dzięki wskazówkom terapeuty pacjent dowie się jak zapobiegać w przyszłości wystąpieniu podobnych dolegliwości.