Uszkodzenie ścięgna Achillesa

Uszkodzenie ścięgna następuje na skutek jego rozciągnięcia z równoczesnym napięciem mięśnia brzuchatego łydki, które odczuwane jest jako uderzenie w łydkę.

Fizjoterapia po wypadku Gliwice
Rehabilitacja w Gliwicach.
Rehabilitacja ścięgna achillesa w Gliwicach

Ścięgno Achillesa to jedno z największych ścięgien w naszym ciele. Mimo tego że jest niesamowicie silne równocześnie jest najczęściej uszkadzaną strukturą w naszym organizmie. Zbudowany jest z dużej ilości włókien kolagenowych co sprawia że jest mocne. Jest wspólne dla mięśni łydki brzuchatego i płaszczkowatego, w górnej części jest szerokie i płaskie idąc w dół w kierunku guza piętowego gdzie ma swój przyczep końcowy, stopniowo się zwęża i staje się grubsze. Dzięki jego dynamice i wytrzymałości mamy możliwość chodzenia, biegania, skakania, poruszania się po schodach.
Czynnikami które doprowadzają do bólu i stanu zapalnego w okolicy ścięgna jest nadmierne jego przeciążenie spowodowane:

Choroby reumatyczne i nadwaga są czynnikami które „wspierają” powstawanie stanu zapalnego ścięgna. Uszkodzenia w obrębie ścięgna najczęściej dotyczą mężczyzn w średnim wieku którzy trenują ponad swoje siły lub tzw. „niedzielni sportowcy”.

Zapalenie ścięgna Achillesa – objawy

Głównymi objawami zapalenia ścięgna Achillesa jest występowanie bólu w dolnej części łydki oraz uczucie sztywności. Dolegliwości bólowe są bardziej odczuwalne zaraz po przebudzeniu co znacznie ogranicza nasze możliwości codziennego funkcjonowania.

W początkowym stadium uszkodzenia ból pojawia się po rozpoczęciu treningu i po, natomiast w trakcie zanika. Niestety w miarę rozwoju kontuzji ból może doskwierać cały czas. Dodatkowo może pojawić się obrzęk oraz bolesność dotykowa.

Natomiast całkowitemu zerwaniu ścięgna towarzyszy nagły ból łydki lub pięty, pojawia się obrzęk oraz zasinienie. W tym przypadku prawdopodobnie nie obejdzie się bez operacji szycia ścięgna.

Leczenie dolegliwości i rehabilitacja ścięgna Achillesa

Przy optymistycznej wersji zdarzeń i szybkim podjętym działaniu po pojawieniu się pierwszych objawów związanych ze ścięgnem Achillesa z powodzeniem możemy przeciwdziałać dalszemu rozwojowi kontuzji. Strategia postępowania zależna jest od aktualnego stanu, dlatego też techniki terapii manualnej, różne formy masażu: masaż tkanek głębokich, manipulacja powięzi, klasyczny masaż leczniczy, trening funkcjonalny oraz plastrowanie dynamiczne są dostosowywane do aktualnych potrzeb pacjenta.