Rehabilitacja po uszkodzeniach i zerwaniach więzadeł
W stawie kolanowym wyróżniamy aż jedenaście więzadeł, które są odpowiedzialne za stabilizację i pozwalają na prawidłowe działanie stawu.
Staw kolanowy jest największym stawem w naszym ciele. Występują w nim ruch zginania, prostowania oraz ruchy rotacyjne z równoczesnym zginaniem kolana. Jedną z najważniejszych części tego stawu są jego więzadła które muszą dzielnie znosić obciążenia stawiane im podczas czynności dnia codziennego jak również podczas różnorodnych aktywności sportowych. Więzadło jest strukturą która łączy kości pozwalając na wykonywanie ruchów. Są dość elastyczne ale nie mogą się zbytnio rozciągać. Więzadła są odpowiedzialne za stabilizację kolana, co oznacza że kontrolują zakres wykonywanych ruchów przez prawidłowo działający staw.
Wydawać by się mogło że uszkodzenie więzadeł kolana następuje tylko podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych od piłki nożnej po bieganie na nartach kończąc. Niestety uszkodzenie możliwe jest również podczas prostych czynności życia codziennego takie jak wysiadanie z samochodu czy pojazdów komunikacji miejskiej. Sprzyja temu nagminne nieprawidłowe ustawienie kolana w osi włączając w to odpowiednio działającą siłę wraz z niesprzyjającymi warunkami.
W stawie kolanowym wyróżniamy aż jedenaście więzadeł, które są odpowiedzialne za stabilizację i pozwalają na prawidłowe działanie stawu.
Głównymi więzadłami są więzadła krzyżowe ACL i PCL odpowiedzialne za stabilizację kolana w płaszczyźnie strzałkowej (przód-tył). Więzadła poboczne czyli MCL i LCL kontrolujące podudzie w stosunku do uda przy ruchach bocznych i dośrodkowych. Najczęściej spotykane uszkodzenie dotyczy więzadła krzyżowego przedniego, które jest najlepszym stabilizatorem kolana a także jest doskonałym narządem „czucia głębokiego”.
W następstwie urazu pojawia się uczucie niestabilności w stawie, łącznie z załamywaniem się kolana podczas chodzenia, występuje brak kontroli w stawie. Przy zerwaniu któregoś z więzadeł współtowarzyszy mu charakterystyczny trzask, kolano staje się bolesne, pojawia się duży obrzęk oraz występuje brak możliwości obciążania kończyny podczas chodzenia.
Leczenie i rehabilitacja
Pierwsze działanie jakie możemy zastosować po urazie stawu kolanowego jest odpoczynek, lodowy kompres, ucisk i uniesienie kończyny. Działania rehabilitacyjne różnią się w zależności od możliwości zastosowania różnych technik manualnych w danym momencie po urazie i są zwykle dobierane indywidualnie. W głównej mierze zależy nam na zmniejszeniu się obrzęku (kinesiotaping), pracy nad zakresem ruchomości (terapia manualna) oraz stopniowym wprowadzaniu ćwiczeń.