Masaż segmentarny
Masaż segmentarny jest to masaż leczniczy wykonywany rękami terapeuty, bez użycia środków poślizgowych, umożliwia wykrycie oraz przeciwdziałanie wielu zmianom chorobowym. Działanie opiera się na wzajemnym oddziaływaniu na siebie tkanek skórnej, łącznej, mięśniowej i okostnej.
Podstawę masażu segmentarnego stanowią łuki odruchowe skórno-trzewne, które stanowią nerwowe, humoralne i wewnątrzwydzielnicze połączenie określonych okolic ciała, przez co mogą wzajemnie na siebie oddziaływać. Dlatego procesy chorobowe mogą powodować zmiany odruchowe w innych częściach ciała.
Przed rozpoczęciem masażu w danych jednostkach chorobowych należy zdiagnozować zmiany odruchowe w tkankach i punkty maksymalne, czyli miejsca o dużej wrażliwości bólowej. Początkowo masowane są segmenty położone niżej, po zlikwidowaniu ich napięć przechodzi się do wyżej położonych segmentów. Pierwsze usuwane są napięcia powierzchowne, następnie zmiany położone w głębszych tkankach. Punkty maksymalne rozpracowywane są od początku terapii, stopniowo, aż do usunięcia dolegliwości bólowych. Po zdiagnozowaniu odruchowych zmian ciała, zabieg rozpoczyna się od opracowania kręgosłupa. Każdą część ciała masuje się w określonych kierunkach.
Masaż indywidualnie dostosowuje się do pacjenta poprzez odpowiednio dobrane opracowania i chwyty, ich siłę, obszar i czas trwania, czynniki te muszą być precyzyjnie dopasowane aby osiągnąć efekt leczniczy. Ich technika i kolejność są ściśle określone. Według zasady Arndt-Schultza słabe bodźce stymulują procesy życiowe, średnie nasilają, silne hamują, najsilniejsze znoszą. Efekty są uzależnione od indywidualnych cech reaktywności organizmu, wieku pacjenta i schorzenia. Czas trwania masażu poszczególnego segmentu trwa około 20-30 min., liczba zabiegów jest zależna od schorzenia i skuteczności terapii.
Stosowane są chwyty i techniki opierające się na masażu klasycznym, oraz specjalistyczne chwyty masażu segmentarnego. Masaż segmentarny w odróżnieniu od klasycznego ma szczególne zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Zalecany jest on w dolegliwościach skóry, stawów, kości, mięśni, układu krwionośnego i nerwowego oraz narządów wewnętrznych.
Masaż segmentarny – przeciwwskazania
- gorączka
- stany zapalne
- krwotoki
- tętniaki
- świeże zakrzepy
- nowotwory
- ostre bakteryjne stany zapalne narządów wewnętrznych i tkanek
- schorzenia wymagające interwencji chirurgicznej
- choroby będące przeciwwskazaniem do masażu łącznotkankowego