Masaż sportowy

Masaż sportowy jest bardzo często stosowany przez fizjoterapeutów w pracy ze sportowcami, nie tylko w przypadku kontuzji, ale także jako forma odnowy biologicznej i wspomaganiu budowania formy zawodnika.

Masaż sportowy często łączymy z pracą na powięzi i innymi metodami terapii manualnej tkanek miękkich i stawów. Połączenie to sprawia, że podejście do każdego sportowca staje się indywidualne i przynosi jeszcze większe korzyści.

Masaż sportowy Gliwice.
Masaż funkcjonalny Gliwice.

Przebieg masażu sportowego

Masaż sportowy jest wykonywany silniej i energiczniej niż masaż klasyczny. Ma on zapobiegać powstawaniu patologicznych stanów, a także wspomagać ich leczenie, jeśli powstaną w czasie treningów. Masaż sportowy przygotowuje do treningu, zawodów przez uzupełnienie rozgrzewki. Po wysiłku fizycznym przyspiesza powrót funkcji, głównie układów mięśniowo-szkieletowego, krwionośnego i nerwowego. W przypadku kontuzji wspomaga ich leczenie.

Masaż podtrzymujący wykonuje się w okresie przerwy od regularnych treningów. Ma on na celu utrzymanie sprawności fizycznej organizmu, a w szczególności układów ruchu, nerwowego i krążenia.

Masaż przedstartowy wykonywany jest bezpośrednio przed maksymalnym wysiłkiem fizycznym. Celem jest rozgrzanie mięśni i stawów, aby przygotować je do gotowości startowej. Skraca to czas rozgrzewki, a dzięki temu zużywa mniej rezerw energetycznych, niezbędnych do wysiłku. Wykonywany jest około 10 minut przed startem, trwa 5-10 minut. Stosowane jest głównie rozcieranie okolic stawów i ścięgien, oraz ugniatanie i wstrząsanie.

Masaż startowy stosuje się między kolejnymi startami, bezpośrednio po zawodach lub intensywnym wysiłku. Rozpoczyna się go od mięśni grzbietu i karku, następnie przechodząc do mięśni biorących bezpośredni udział w wysiłku fizycznym. Stosuje się silne rozcieranie, ugniatanie i wstrząsanie.

Masaż treningowy i powysiłkowy wykonywany jest w okresie przygotowawczym i startowym, ma on na celu współdziałanie z obciążeniem treningowo-startowym. Przyspiesza on odnowę organizmu, zapobiega przetrenowaniu, a także przeciążeniom i urazom. Masaż wykonuje się około 2 godziny po wysiłku fizycznym, w przypadku treningu siłowego dopiero po 5-6 godzinach i trwa około godziny. Główną wykonywaną techniką jest ugniatanie. Zaleca się około 2 masaży tygodniowo, dodatkowo wskazane są krótkotrwałe masaże mięśni najbardziej obciążanych po każdym treningu.

Masaż sportowy – rezultaty i efekty

Efekty stosowania masażu sportowego to między innymi:

  • poprawa krążenia krwi
  • dotlenienie tkanek, szybsze dostarczanie substancji odżywczych i wydalanie produktów przemiany materii
  • zwiększenie elastyczności mięśni i zakresu ruchomości
  • szybsza regeneracja tkanek
  • zapobieganie kontuzjom
  • szybszy powrót do formy