Kinesiology taping

Stosując dynamiczne plastrowanie polegające na oklejaniu różnych części ciała odpowiednimi plastrami, możemy stymulować organizm do samolecznia przez cały okres noszenia aplikacji.

Celem każdej metody jest wywołanie pożądanych zmian w tkankach za pomocą działania mechanicznego lub fizykalnego. Plastry używane w kinesiotapingu charakteryzują się grubością, ciężarem i rozciągliwością porównywalne do naszej skóry. Taśmy dzięki temu że przepuszczają powietrze i wodę oraz są wodoodporne mogą być noszone stale przez kilka kilkanaście dni.

Plastrowanie dynamiczne polega na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi plastrami w celu złagodzenia bólu i prewencji urazów.
Odpowiednie naklejenie plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, ma wpływ na odczuwanie bólu, który jest jest jednym ze wskazań do kinesiotapingu.

Metoda ma swój początek w Japonii gdzie dr. Kenzo Kase. Współpracując ze sportowcami zauważył że stosowanie nieelastycznej taśmy w miejscu urazu doprowadza do niekorzystnych reakcji związanych z uciskiem danej okolicy. Pomimo pozytywnego efektu zaraz po aplikacji po kilku dniach pojawiał się ból i obrzęk. Dr. Kenzo oraz inżynierowie od biotechnologii medycznych stworzyli elastyczną taśmę której celem jest wykorzystanie naturalnych procesów samoleczenia organizmu.

Plastrowanie dynamiczne – przebieg

Działaniem kinesiotapingu jest delikatne uniesienie skóry co poprawia mikrokrążenie w danym obszarze wpływając na układ skórno – powięziowy. Występuje również zmniejszenie nacisku na receptory powodujące odczuwanie bólu. Korzystne działanie przeciwbólowe osiągamy w bólach kręgosłupa z ograniczeniem ruchu, bądź z promieniowaniem do kończyn. Problemy pourazowe, pooperacyjne czy też na tle reumatycznym. Poprzez zastosowanie aplikacji mięśniowej mamy wpływ na odciążenie i rozluźnienie zbyt mocno napiętych mięśni oraz ułatwić im funkcjonowanie. Poza oddziaływaniem przeciwbólowym możliwe jest wspomaganie pracy układu limfatycznego gdzie po zastosowaniu odpowiedniej aplikacji jesteśmy w stanie zmniejszyć krwiaki, stany zapalne oraz zwiększyć przepływ limfy.

Każde zastosowanie aplikacji poprzedzone jest badaniem oceniającym układ mięśniowo-powięziowy. Jej zaletą jest 24 godzinne działanie, brak negatywnych odczuć skórnych dla pacjenta, efekt poprawy jest zauważalny bezpośrednio po nałożeniu plastra.

Plastrowanie dynamiczne – wskazania

W naszej firmie plastrowanie stosujemy jako uzupełnienie terapii, u pacjentów z takimi problemami jak: