Fascial Manipulation

Poprzez wykonywanie manipulacji określonych punktów wybranych w wyniku weryfikacji palpacyjnej i ruchowej likwidujemy densyfikację powięzi, która polega na zwiększeniu gęstości substancji międzykomórkowej.

Manipulacja powięzi (ang. fascial manipulation) jest odmianą terapii manualnej stworzonej przez włoskiego fizjoterapeutę Luigiego Stecco. Leczenie opiera się na manipulacji odpowiednich punktów, często pokrywającymi się z punktami akupunkturowymi co pozwala nam na osiągnięcie długotrwałego a czasami stałego efektu terapeutycznego.

Dzięki odpowiedniej manipulacji oraz mobilizacji danej strefy powięziowej następuje przywrócenie ruchomości i zmniejszenie bólu.
Fizjoterapeuta na podstawie wywiadu i testów ruchomości wybiera punkty, które poddawane są głębokiemu masażowi.

Metoda ta rozwija się od 30 lat dzięki badaniom anatomicznym, obserwacjom i praktyce klinicznej opartej na pracy z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego oraz trzewnego zawdzięczając to licznym sekcjom anatomicznym ukierunkowanych na badanie powięzi. Duży wkład naukowy w badaniu powięzi i rozwój metody mają córka Luigiego Carla oraz syn Antonio.

Przebieg

Wyselekcjonowanie odpowiednich punktów do terapii opiera się na wnikliwym wywiadzie, określonych testach ruchowych oraz palpacji w poszukiwaniu zmienionych struktur, skupiając się na powięzi mięśniowo-szkieletowej.

Metoda opiera się na uwzględnieniu całego ciała podczas zabiegu ponieważ ból w danym miejscu może być wynikiem kompensacji zaburzenia innego segmentu. Co ważniejsze, segment bolesny może być w rzeczywistości „zdrowym” segmentem, który wskazuje nierównowagę zapoczątkowaną w innym regionie ciała w wyniku przeciążenia, urazu, operacji. Dlatego podczas wywiadu są dla nas ważne informacje dotyczące operacji, unieruchomień, ran które goiły się długo nawet te sprzed wielu wielu lat.

Poprzez wykonywanie manipulacji określonych punktów wybranych w wyniku weryfikacji palpacyjnej i ruchowej likwidujemy densyfikację powięzi która polega na zwiększeniu gęstości substancji międzykomórkowej. Miejsce to wyczuwalne jest jako zgrubienie i ograniczenie ruchomości tkanek a pacjent zgłasza kłujący, ostry ból. Zmiany w tych punktach tworzą się poprzez długotrwałe przeciążenia statyczne i dynamiczne oraz urazy itp.

Skuteczność

Manipulacja Powięzi jest skuteczna kiedy dawkujemy jej intensywność, czas trwania i głębokość oddziaływania odpowiednio dla każdego pacjenta i typu tkanki.

Dzięki efektywności tej metody jesteśmy wstanie z powodzeniem pomagać pacjentom z różnymi dolegliwościami u których tradycyjne terapie nie przyniosły efektu bądź poprawa była chwilowa. Czasami pacjenci mają problem wielosegmentowy pt. „wszystko mnie boli”, co również jest wskazaniem do tej terapii która pozwala nam znaleźć najbardziej zmienione struktury i poprzez manipulacje wyrównać brak równowagi mięśniowo-powięziowej.