Rehabilitacja po złamaniach

Intensywny trening, aktywność fizyczna, gwałtowny upadek, wypadek komunikacyjny może doprowadzić do złamania, którym nazywamy przerwanie tkanki kostnej, niekiedy z przemieszczeniem. Przemieszczeniu ulegają odłamki kości, co może rodzić komplikacje. Innymi słowy do złamania (pęknięcia) dochodzi gdy energia np. mechaniczna przyłożona do danej kości przewyższa jej wytrzymałość.

Złamania generalnie możemy podzielić na dwa typy biorąc pod uwagę charakter oddziaływania energii na kość:

  1. Pierwszy typ to złamanie nagłe, mamy do czynienia z dużą dawkę energii w relatywnie krótkim czasie np.: upadek, wypadek komunikacyjny, silne uderzenie podczas uprawiania sportu (może Cię też zainteresować – rehabilitacja pourazowa).
  2. Drugi rodzaj siły powodującej złamanie to siła o niskiej mocy, ale działająca przewlekle (mówimy wtedy o złamaniach przeciążeniowych) np. u osób stale wykonujących jednostajną, ciężką pracę (może Cię też zainteresować – rehabilitacja w problemach przeciążeniowych).
Terapia Ekmana Gliwice Fizjorestart
Terapia Ekmana – haczykowanie w Fizjorestart.
Rehabilitacja złamanej kończyny Gliwice Fizjorestart
Rehabilitacja po złamaniach Gliwice.

Ręczna korekta ustawienia kości w złamaniu nagłym i przeciążeniowym

Charakter energii działającej na kość ma bardzo duże znaczenie w doborze odpowiedniego postępowania rehabilitacyjnego. W złamaniu nagłym jak i przeciążeniowym pierwszym etapem leczenia złamania jest korekta ustawienia kości oraz ich zrost przy pomocy unieruchomienia (np. gips, szyna stabilizująca, specjalny aparat: zgięciowy czy wyprostny). Kolejny nieodłączny etap to proces rehabilitacji umożliwiający powrót do aktywności zawodowej i codziennego funkcjonowania. Dodatkowy element terapii pojawia się w złamaniach o podłożu przeciążeniowym. Trzeba wyeliminować źródło przemęczenia oraz jego skutków, potrzebna jest edukacja z zakresu profilaktyki i ergonomii w pracy.

Leczenie operacyjne

Gdy nie jest możliwa jest ręczna korekta ustawienia kości potrzebne jest leczenie operacyjne, czyli procedura wymagająca zespolenia odłamów kostnych i ustabilizowania ich, tak aby kość mogła zrosnąć się prawidłowo, przy pomocy śrub, gwoździ, prętów, płytek (może Cię też zainteresować – rehabilitacja przed i po operacyjna). Oprócz typowej rehabilitacji po złamaniu dodatkowo zajmiemy się również pozostałą po operacji blizną (masaż i mobilizacja blizny w celu zwiększenia mobilności tkanek).

Rehabilitacja

Po złamaniu najczęściej skupiamy się na odwróceniu negatywnych skutków unieruchomienia, oraz dążymy do odzyskania maksymalnej możliwej funkcji kończyny.

Pierwszym etapem rehabilitacji jest praca nad mobilnością złamanej kończyny, a więc przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu np. w nadgarstku, biodrze czy barku (wykorzystujemy tutaj terapię manualną), manipulację powięzi, masaż tkanek głębokich.

Jeżeli jesteś po złamaniu nogi, to będziemy pracować nad poprawą i ergonomią chodu wykorzystując (medyczny trening funkcjonalny), stabilizację centralną i obwodową oraz torowanie nerwowo-mięśniowe.

Na to wszystko nakładamy jeszcze poprawę pracy tkanek miękkich otaczających miejsce złamania (masaż klasyczny, terapia tkanek miękkich, masaż tkanek głębokich).