Rehabilitacja przed i po operacjach

Rehabilitacja przedoperacyjna ma za zadanie zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego, przywrócenie zakresu ruchu w stawie możliwego do osiągnięcia oraz zwiększenie siły i masy mięśniowej.

Zabieg operacyjny jest dużym stresem u pacjenta związanym z nową, nieznaną sytuacją, czy nasuwającymi się wątpliwościami: jak to będzie po? Towarzyszom temu napięcie emocjonalne, smutek i lęk przed samą operacją ale także, przed bólem po niej. Wszystkie te obawy i odczucia są całkowicie normalne. By zmniejszyć lęk przed tym co nie nieuniknione, radzimy naszym pacjentom: zdobądź informację, zajmij czymś czas przed operacją (najlepiej rehabilitacją przedoperacyjną), zainwestuj w relaks (ćwiczenia oddechowe, techniki lub zabiegi relaksacyjne – sprzyjają rozluźnieniu i odprężeniu). Zdobycie informacji na temat samego zabiegu operacyjnego: na czym polega, kto go wykona, jak będzie to wyglądać po jej zakończeniu, rozwiewa wątpliwości, działa na nas uspokajająco, gdyż najczęściej boimy się tego, czego nie znamy.

Przygotowujemy pacjentów przed operacją jak również prowadzimy ich po jej zakończeniu.

Rehabilitacja Gliwice
Diagnostyka ortopedyczna w Gliwicach.
Rehabilitacja przedoperacyjna Gliwice.

Specjalizujemy się w rehabilitacji przed i po operacjach:

Rehabilitacja po operacji ma na celu zapobieganie negatywnym skutkom zabiegu, takim jak: ból, obrzęk, ograniczenie ruchowości, osłabienie siły mięśni i zaniki mięśniowe, blizny, oraz wczesne kompleksowe usprawnianie i powrót do pełnej sprawności. Wczesne uruchomienie i pionizacja pacjenta ma zasadnicze znaczenie w uniknięciu powikłań. Czas jego rozpoczęcia zależy od indywidualnej reakcji pacjenta na znieczulenie, podawane leki i tolerancję bólu. Rehabilitacja pooperacyjna składa się z programu nauki chodzenia i programu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie (jeżeli sprawa dotyczy kończyny dolnej). Nauka poprawnego chodu jest tutaj najważniejsza – ma ona zasadnicze znaczenie w przywróceniu normalnej funkcji mięśniowej.

Fizjoterapia po operacji Gliwice Fizjorestart
Fizjoterapia po zabiegu Gliwice.
Gabinet rehabilitacji Gliwice
Rehabilitacja pooperacyjna Gliwice.

Biorąc pod uwagę następstwa operacji w naszym ciele stosujemy różne metody w zależności od celu rehabilitacji w danym momencie. Zaraz po operacji staramy się zniwelować obrzęk oraz poprawić strukturę blizny pooperacyjnej (dzięki: drenażowi limfatycznemu, kinezjotapingowi (plastrowaniu dynamicznemu), terapii tkanek miękkich, w późniejszym etapie chcemy zmniejszyć ból, poprawić zakres ruchu, odbudować siłę mięśniową, czucie głębokie (stosujemy w tym celu: terapię manualną, manipulację powięzi, medyczny trening funkcjonalny, stabilizację centralną i obwodową, torowanie nerwowo-mięśniowe, masaż tkanek głębokich.