Rehabilitacja sportowa

Liczba godzin spędzanych na treningu, wzrost obciążeń oraz chęć uzyskiwania co raz lepszych wyników sportowych niesie, bądź może nieść ze sobą ryzyko urazu.

Osłabiony organizm jest bardziej podatny na uszkodzenia, niemające konkretnej przyczyny (nie bierzemy oczywiście pod uwagę sportów podniesionego ryzyka, jak: sporty walki, sporty kontaktowe, wspinaczka itp.), ale będące zazwyczaj wynikiem nadmiernej eksploatacji narządu ruchu.

Rehabilitacja sportowa w Gliwicach
Rehabilitacja sportowa w Fizjorestart.
Gabinet rehabilitacji sportowej Gliwice.

Rehabilitację sportową dedykujemy sportowcom zawodowym jak i amatorom. Dla wszystkich którzy są zainteresowani:

W zależności od potrzeb i indywidualnego planu czy celu rehabilitacji sportowej odpowiednio dobieramy techniki jak i metody terapeutyczne. Wykorzystujemy przede wszystkim: terapię manualną, medycynę sportową, medyczny trening funkcjonalny, masaż tkanek głębokich, manipulacja powięzi, masaż leczniczy.

Przyczyny urazów

Z naszego doświadczenia wynika że w większości przypadków wzrost aktywności fizycznej jak i obciążeń treningowych u wielu sportowców nie powoduję zwiększenia okresu odpoczynku i regeneracji. W tym miejscu warto również zaznaczyć, iż amatorskie uprawianie sportu niesie ze sobą ryzyko związane z wystąpieniem różnego rodzaju uszkodzeniami, gdyż narząd ruchu (biernie, bądź czynnie) eksploatujemy podczas wielu godzin spędzonych w pracy. Bazując na tym wstępnym osłabieniu organizmu poprzez pracę, nakładamy kolejne związane z uprawianą dyscypliną sportową, co w ostateczności może doprowadzić do różnego rodzaju urazu.

Zasadniczo w sporcie występują dwa typy urazów:

  • Urazy nagłe powstałe w wyniku kontaktu z przeciwnikiem, przeszkodą, piłką, podłogą, ścianą itp.
  • Drugi typ uszkodzeń jest związany z przewlekłym przeciążeniem narządu ruchu (sprawdź: powrót do aktywności sportowej).

Nieprawidłowa technika, nadmierna eksploatacja, brak lub nie wystarczająca odnowa biologiczna „odkłada” się w naszym ciele pod postacią mikrourazów. Pierwsze oznaki tego zjawiska zazwyczaj są bagatelizowane a możemy je zaobserwować jako sztywność mięśnia, delikatne bóle które pojawiają się i znikają podczas aktywności fizycznej jak i w życiu normalnym, zmęczenie po treningowe (większe niż normalnie), rozdrażnienie, problemy ze spaniem, itp. Jeżeli mikrourazów „odłoży” się wystarczająco dużo, niewielka siła może wygenerować duży problem. Problem ten tak naprawdę nie jest wynikiem siły sprawczej, tylko sumy wszystkich drobnych uszkodzeń w danym miejscu przez długi okres czas (może to trwać nawet latami).