Drenaż limfatyczny

Masaż limfatyczny, inaczej drenaż limfatyczny, stosowany jest w różnego rodzaju obrzękach, spowodowanych między innymi usunięciem węzłów chłonnych, urazów, zaburzeniami gospodarki hormonalnej, ograniczeniem ruchu.

Oddziałuje się tu na układ limfatyczny, terapeuta wspomaga przepływ zalegających płynów, udrażnia naczynia limfatyczne, przez co limfa może docierać do węzłów chłonnych, gdzie jest oczyszczana.

Limfa jest to płyn ustrojowy, odpowiadający za wymianę substancji między krwią i tkankami, krąży w organizmie i zbiera toksyny, następnie transportuje je do węzłów chłonnych, skąd trafiają do nerek i zostają usunięte. Odpowiada także za transport substancji odżywczych. Układ limfatyczny odpowiada za odporność, usuwanie produktów przemiany materii i szkodliwych patogenów, produkcję limfocytów, transport substancji i komórek tłuszczowych.

Przebieg masażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny jest bardzo powolnym masażem, wykorzystuje się specjalne chwyty w kierunku dosercowym. Rozpoczyna się od masażu okolicy węzłów chłonnych, następnie powtarzalnymi ruchami kieruję się w ich stronę limfę, masaż obejmuje całą kończynę. Częste ruchy w czasie masażu powodują pobudzenie komórek, przez co układ limfatyczny zaczyna sprawniej pracować. Masaż jest wykonywany płynnie, miękko i z umiarkowaną siłą. Limfa jest przepychana od części dystalnych do proksymalnych. Regularne stosowanie drenażu powoduje zwiększenie zdolności transportowej limfy i sprzyja powstawaniu nowych obocznych naczyń limfatycznych. Zaleca się wykonywanie około dwóch, trzech zabiegów tygodniowo.

Drenaż limfatyczny – zalecenia

Drenaż limfatyczny jest zalecany osobom, które mają problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów i cellulitem, który jest skutkiem gromadzenia się płynów w tkankach. Może to być spowodowane między innymi złą dietą lub tabletkami antykoncepcyjnymi. Masaż wspomaga odprowadzanie płynów i usprawnia przepływ limfy, przez co skóra staje się jędrniejsza i gładsza.

Wiele osób spędza dużo czasu stojąc, lub siedząc i pod koniec dnia ma uczucie ciężkich nóg, jest to spowodowane utrzymywaniem jednej pozycji i malej ilości ruchu, przez co dochodzi do zastojów limfy, w tym przypadku także masaż limfatyczny okazuje się skuteczną terapią.

Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania

  • zapalenie żył
  • świeże zakrzepy
  • choroby skóry
  • gorączka
  • stany zapalne
  • obrzęki pochodzenia wątrobowego, nerkowego
  • obrzęki przy niewyrównanych wadach serca
  • zaawansowana miażdżyca
  • tętniaki
  • obrzęki w chorobie nowotworowej wymagają decyzji lekarza