Specjalistyczne metody fizjoterapii sportowej

O sukcesach każdego sportowca decyduje przede wszystkim silna motywacja i odpowiednie przygotowanie fizyczne, osiągane przez intensywny trening oraz doskonałe opanowanie techniki uprawianej dyscypliny sportowej. Nikt nie lubi jak dobra passa zostaje przerwana przez kontuzję.

Jest to tym bardziej irytujące, kiedy sytuacja się powtarza, a ty coraz częściej wracasz do fizjoterapeuty z bólami czy kontuzjami (rehabilitacja przeciwbólowa podczas uprawiania sportu). Dla mnie najistotniejsze jest to, aby zdiagnozować przyczynę powstałej lub nawracającej kontuzji i ją usunąć, tak aby więcej kontuzja ta się nie powtarzała. Ważne jest, żeby zawodnik – czy to amator czy profesjonalista – cieszył się grą jak najdłużej bez przeciążeń czy urazów, które mogą zaprzepaścić ogrom pracy jaki został włożony w osiągnięcie lepszego poziomu gry.
Kontuzje, naciągnięcia są na stałe wpisane w uprawianie sportu i jest to nieodzowna jego część. Otóż nie (rehabilitacja ortopedyczna, rehabilitacja sportowa). Kontuzje (nie licząc mechanicznych, na które nie mamy wpływu) są wynikiem wielu czynników, które wzajemnie na siebie oddziałują. Odpowiednie przygotowanie siłowo-kondycyjne, dbanie o prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała, o fizjologiczne zakresy ruchu w stawach czy regenerację (odnowa biologiczna) może zagwarantować nam, że będziemy cieszyć się sportem bez kontuzji.

Rehabilitacja Gliwice Fizjorestart
Poprawa wyników sportowych w Fizjorestart w Gliwicach.
Specjalistyczne metody fizjoterapii sportowej w Gliwicach.

Wykorzystując różne metody terapeutyczne poprawiamy, uświadamiamy, kierujemy uwagę na następujące elementy:

  1. Core trening (lub inaczej Core stability exercises). Należą do nich: mięśnie brzucha (powierzchowne i głębokie) prosty i skośny, mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie wewnątrz miednicy, mięśnie pośladkowe, mięśnie pleców. Ten system mięśni jest odpowiedzialny za stabilizację kręgosłupa i miednicy. Mocne centrum ciała pozwala na wydajniejsze poruszanie kończynami, cały czas chroniąc kręgosłup. Kiedy środek ciała jest silny, poprawia się równowaga, a to w dużym stopniu wpływa na resztę ciała. Mięśnie wchodzące w skład centrum są określane mianem posturalnych, gdyż ich prawidłowe napięcie warunkuje utrzymanie wyprostowanej postawy ciała.
  2. Mobilność. W naszym ciele występują dwa rodzaje stawów: te, które potrzebują mobilizacji (staw skokowy, biodrowy, odcinek piersiowy kręgosłupa, ramienny) oraz takie, które potrzebują stabilizacji (staw kolanowy, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, łopatka). Nieprawidłowe zakresy ruchu w stawach mobilnych wywołują kompensację na bliższych stawach niemobilnych, co powoduje, iż tracą one swoją stabilność i są bardziej podatne na przeciążenia i urazy.
  3. Regeneracja jest jednym z podstawowych elementów każdego planu treningowego, o którym często się zapomina.
    W jej skład wchodzą takie czynniki, jak:

    • nawodnienie,
    • jedzenie,
    • sen.

    Możemy ją przyśpieszyć, poprzez:

  4. Rozgrzewka powinna trwać między 10 a 25 minut. Jej celem jest przede wszystkim podniesienie temperatury ciała, mobilizacja mięśni, przygotowanie tkanek do nadchodzących przeciążeń treningowych oraz pobudzenie centralnego układu nerwowego! Rozgrzewka powinna się różnić w zależności od rodzaju treningu jaki będzie realizowany, od wieku oraz formy fizycznej i psychicznej osoby trenującej.
  5. Siła jest królową w przygotowaniu motorycznym. Trening siłowy przygotowuje ciało do bezpiecznego i efektywnego uprawiania sportu. To właśnie od niej wszystko się zaczyna. Trening siłowy jest podstawą, jeśli chcesz poprawić swoją moc czy szybkość. Zabezpieczy Cię przed kontuzjami, zniweluje wpływ przebytych kontuzji i poprawi wszystkie parametry potrzebne do uprawiania określonej dyscypliny. Zwiększając poziom siły zmniejszysz zapotrzebowanie energetyczne, a tym samym zwiększy się Twoja wytrzymałość, dłużej będziesz w stanie utrzymać prawidłową technikę i w ogólnym rozrachunku poprawisz swoją efektywność.